description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
جولای 7, 2018
description

نامزدهای بخش شعر جایزه پروین اعتصامی اعلام شد

مهدی قزلی در نشست خبری صبح امروز، نامزدهای بخش شعر را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، دبیر اجرایی هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی با تقدیر از داوران این بخش، خانم‌ها‌ لیلا کردبچه، مهرنوش قربانعلی و آقای اسماعیل امینی، آثار راه‌یافته به داوری نهایی بخش شعر را به شرح ذیل اعلام کرد:

(به ترتیب حروف الفبا)
– «اگر تو بودی امروز شنبه بود» سروده فریبا شادلو از نشر چشمه
– «درخت سوال نمی کند، می افتد» سروده سپیده نیک رو از نشر چشمه
– «عبور از من» سروده الهه تاجیک زاده از انتشارات سوره مهر
– «لیلی آذر» سروده اعظم سعادتمند از انتشارات شهرستان ادب
– «نه مثل ماهی ها» سروده شیرین خسروی از انتشارات مروارید

بنابر اعلام دبیرخانه این رویداد، برگزیدگان بخش‌های پنج‌گانه هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی، شنبه 23 تیرماه در حسینیه جماران معرفی و تقدیر خواهند شد.

 

با داوران بخش شعر آشنا شویم

 


اسماعیل امینی
1342 – تهران
شاعر، منتقد و مدرس دانشگاه

او دانش‌آموخته‌ی رشته زبان و ادبیات فارسی تا مقطع دکتراست و علاوه بر تدریس در دانشگاه، کارگاه‌های شعر مختلف و به ویژه شعر طنز را اداره می‌کند. وی از موثرین طنزپردازان حاضر ایران نیز به حساب می¬آید.
از دیگر فعالیت¬های او می¬توان به همکاری چندین ساله با نشریات و روزنامه¬ها، عضویت در شورای عالی شعر و شورای عالی موسیقی در سازمان صدا و سیما و عضویت درگروه ادبیات در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اشاره کرد.
از مهمترین آثار وی می¬توان از لبخند غیرمجاز، لبخند سعدی،گزیده شعر، طنز در مثنوی معنوی، جلسه شعر (مباحث آموزشی)، شاعر و دلقک دربار، دکتر بازی و… نام برد.
دبیرعلمی نهمین و دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضو هیئت علمی یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر
در جشنواره بین المللی طنز، رتبۀ نخست بخش پژوهش را به دست آورده است. امینی تا کنون داوری جشنواره‌ها و جوایز متعدد ادبی را عهده‌دار بوده است.


لیلا کردبچه
1359-تهران
شاعر و پژوهشگر ادبیات

او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی و دانشجوی دوره دکتری در رشته «ادبیات معاصر» در دانشگاه اصفهان است. کردبچه علاوه بر شعر، در نقد و تحلیل تاریخ ادبیات نیز فعالیت دارد.
«صدایم را از پرنده‌های مرده پس بگیر»، «حرفی بزرگ‌تر از دهان پنجره»، «چرا که نبودی»، «کلاغمرگی» و «آواز کرگدن» از جمله آثار ایشان است.
کتاب «کسی راز مرا داند: سیر تحول زبان شعر مهدی اخوان ثالث» نیز از نمونه آثار کردبچه در حوزه پژوهش است.
در کارنامه ادبی او برگزیده شدن در بخش شعر آزاد هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، برگزیده شدن در جشنواره شعر جوان کشور و کنگره بین‌المللی خط سوم دیده می‌شود.

 

مهرنوش قربانعلی
شاعر و منتقد ادبی
1347-تهران

از شاعران پیشرو دهه ی هفتاد و دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران است و تاکنون مجموعه‌های «در ناتمامی خود، نشر توکا ۱۳۷۷» ـ «راه به حافظه‌ جهان، نشر نگاه سبز ۱۳۸۰» ـ «تبصره، نشر آرویج ۱۳۸۳» ـ «به وقت البرز، نشر آهنگ دیگر ۱۳۸۶» ـ «کوک تهران، نشر آهنگ دیگر ۱۳۸۸» ـ «شهروند افتخاری جهان (گزیده‌ اشعار) نشرنصیرا ۱۳۹۲»بر دریا قدم می زنم،نشربوتیمار 1395، و اثری تحقیقی و پژوهشی با عنوان «چشم‌انداز شعر معاصر ایران (۱۳۸۰-۱۳۰۱) نشر بازتاب نگار ۱۳۸۳» منتشر کرده است.

همچنین مقالات و نقدهای ادبی و گفت‌وگوهایی با منتقدان و صاحب‌نظران شعر امروز را در کارنامه‌ خود دارد. شعرخوانی و سخنرانی در همایش‌های ادبی کشورهای ترکیه، بحرین، هند و همچنین مسئولیت در مجلات و سایت‌های ادبی، نیز از دیگر سوابق ادبی مهرنوش قربانعلی‌ است.

برخی آثار مهرنوش قربانعلی به زبان‌های انگلیسی، عربی، فرانسه، سوئدی،اردو و ترکی استانبولی ترجمه شده است، در نقد و بررسی آثار وی نیز تاکنون کتاب‌های «در برابر دست‌های جاودانگی» مولف و گردآورنده سهراب رحیمی. نشر الکترونیکی مایا ۱۳۹۱ و «واکاوی حافظه‌ جهان» سعید نصار یوسفی نشر نصیرا ۱۳۹۳ منتشر شده است.

دیدگاه خود را در مورد این متن برای ما بنویسید.

comment
account_circle
email